sobota, 5. 10. 2024

Všechny akce jsou v rámci našeho festivalu zdarma.

Červené šaty, tanec a konec!

Den největšího vichru

sobota, 5. 10. 2024
Taneční happening

Popis

Zapomeňte na červený koberec. Jediné, co náš festival ve finále potřebuje, jsou vaše červené šaty!
Frýdlantsko Franze Kafky končí a vy můžete být na závěr součástí jedinečného tanečního zážitku. Den největšího vichru je akce, při níž se sejdou nadšenci v červených šatech a společně s Tanečním klubem Frýdlant si zatančí na píseň Wuthering Heights.

První videoklip k písni inspirované románem Na větrné hůrce (Wuthering Heights) pro Kate Bush režíroval Nick Abson v roce 1978. Kate Bush v něm tančí na Salisburské pláni v červených šatech. Je to nádherné video, a přestože je v něm Kate Bush tak výjimečně romantická i šílená zároveň, mohlo by být dávno zapomenuto. Ale není!

V roce 2013 totiž britští divadelníci z uskupení Shambush uspořádali v rámci festivalu Brighton Fringe happening s cílem zrekonstruovat původní videoklip k písni a zároveň vytvořit neoficiální světový rekord v počtu lidí na jednom místě převlečených za Kate Bush. V Brightonu se jich tehdy sešlo třista.

Byl to nezapomenutelný zážitek, kterým se postupně inspiroval celý svět. Den největšího vichru, při kterém se sejdou nadšenci v červených šatech a společně si zatančí na píseň Wuthering Heights, už se konal v Americe, Kanadě, Austrálii, Německu, Nizozemí, Dánsku, Švédku, Izraeli, na Novém Zélandu… a letos se bude poprvé tančit i v Čechách. Ve Frýdlantu. Kate Bush a její Větrná hůrka budou symbolickou tečkou za letošním festivalem Frýdlantsko Franze Kafky s podtitulem Kafka ženský (aneb Ta Kafka!).

Jakub Žáček s DJ Roxtarem vás ve třech krátkých videích postupně naučí celou choreografii videoklipu z roku 1978. Vy si pořiďte červené šaty, převlékněte se za Kate Bush a přijďte si s námi 5. října 2024 do Frýdlantu zatančit.

https://www.youtube.com/watch?v=Fk-4lXLM34g

Kdo netančí s námi, tančí proti nám.
Naučíme vás tančit na Kate Bush ve třech krátkých videích, které budou brzy následovat. V říjnu si zatačíme Wuthering Heights společně!