sobota, 17. 8. – 20:00 hod.

Všechny akce jsou v rámci našeho festivalu zdarma.

Česko-německý večer

Franz Kafka – Die verwandlung. Koncert Jacoba Fishera, Helgy Seehofer a Lorenze Schmidta.

sobota, 17. 8. – 18:30 hod.
Rytířský sál Státního hradu a zámku Frýdlant

„War er ein Tier, da ihn Musik so ergriff?“
(Franz Kafka – Die Verwandlung)

Popis

Franz Kafka – Die Verwandlung je originální název koncertu hamburského uměleckého uskupení Jacoba Fishera, Olgy Seehofer a Lorenze Schmidta. Jejich program přináší zajímavý vhled do Kafkových velkých děl (Proměna, Zámek, Proces) a doplňuje je fragmenty, deníkovými záznamy a osobními dopisy spisovatele a tím i člověka Franze Kafky.

„Naše trio přenáší literaturu Franze Kafky na jeviště pomocí hudby a scénického umění. Herečka a dva divadelní hudebníci, kteří pracují s hlasem a slovem, s kytarou, syntezátory, bicími, handpanem a klavírem,“ přibližuje své pojetí Proměny Jakob Fischer. DIE VERWANDLUNG se hudebními nitkami proplétá mezi zmatkem a jasností, mezi noční můrou a záchvatem smíchu, mezi Franzem a Felice, a otevírá nový přístup ke Kafkovu světu.

„Kafka nám připadá jako vzdálený přítel, i když je to přátelství jednostranné. Navzdory všemu se snažil o život umělce. Ve světě běžné práce se nikdy necítil úplně doma, nebavil ho společenský tlak a očekávání. Témata, která popisuje, jsou čistou přítomností zachycenou v jedinečných obrazech. Jeho dílo je dokonalou inspirací pro současnou hudbu,“ dodal J. Fischer.

Uskupení není návštěvníkům festivalu zcela neznámé. Zpěvačka Olga Seehoferová a Jakob Fischer už byli našimi hosty v roce 2022, kdy se na zahájení promítal jejich krátký film Hladový umělec v době C. Ukázka z nového představení zde.

Foto: Johannes Kreuser.


Olga Seehafer je zpěvačka, herečka a režisérka. Vystudovala scénické umění a germanistiku.
Jakob Fischer je hudebník, textař a dramaturg. Vystudoval němčinu a dramaturgii audiovizuálních médií.
Lorenz Schmidt je hudebník a herec. Studoval hru na bicí a má i herecké vzdělání. Cestuje po Evropě s uměleckými projekty.

Jak se k nám dostanete: